top of page

הבית הצומח במושב

אדריכלות ירוקה - סיפורו של בית 


הטלפון במשרד מצלצל, ועל הקו לקוחות מדהימים שרוצים בית ירוק במושב. בפגישה באתר שלהם, גיליתי כי ההיסטוריה של הנחלה קבורה למעשה תחת הרגליים. בכל פעם שהוקם במקום בית או מבנה חדש, כוסו הריסות הישן באדמה, ובכך נוצר למעשה רצף של חיים המתואר בשכבות גיאולוגיות. גם הקמת ביתם החדש תדרוש הריסת מבנה לול ישן וכמה מחסנים, והתגובה שלי הייתה שיש להמשיך את השרשרת, לקבור גם אותם ולהשתמש בהם כתשתית למבנה החדש. כך נולד הרעיון לבית הצומח, בית אשר הגג הירוק שמעליו מתמזג עם תל צומח העשוי משרידי העבר. 


לאחר שגובש הרעיון המרכזי בתכנון, רעיון שמאחד את האדם והסביבה מתוך תפיסת עולם בריאה ומקיימת, התחלנו בתכנון הפונקציונאלי של חלל הבית. נשאלו שאלות על חשיבות החלל המרכזי אל מול החדרים הפרטיים, שאלות אודות הקשר בין פנים וחוץ וחלוקת המרחב הציבורי לפונקציות משנה הכוללות סלון, פינת אוכל רחבה וחדר שמש צפוני לקריאה והירגעות. 


בתכנון הקפדנו על יישום מספר עקרונות של בנייה בריאה ובת-קיימא: 

עקרונות בניה ירוקה בתכנון הבית


1. הפניה דרומית של החלל הציבורי כולל הצללה אופקית קבועה נכונה, להכנסת אור טבעי אל הבית וחימום פאסיבי בחורף. האור הטבעי משפר את התפקוד הקוגנטיבי ומצב הרוח, והחימום הפאסיבי מאפשר שעתיים-שלוש נעימות בערב וללא חימום נוסף בחודשי החורף.


2. הפניית הפתחים ויישום מלכודות רוח על מנת לאוורר באופן מיטבי את חללי הבית המרכזיים, בהתאם לכיווני הרוח השלטת שבאתר. האוויר הצח מפנה רעלים מן הבית ומאפשר חיסכון שנתי משמעותי בעלות המיזוג.


3. מניעת סנוור וחימום יתר מהחזית המערבית, המנעות מפתחים גדולים לכיוון זה ושילוב עצים בעלי עלווה צפופה ממערב לבית. השמש המערבית עתירה באנרגיית חום ויוצרת סנוור שקשה לשלוט בו.


4. הכניסה לבית מתוכננת כחצר פנימית אליה נפתח האיזור הציבורי. הדבר מאפשר קשר ויזואלי ישיר בין חלקי הבית, דבר המחזק את ההתמצאות, הביטחון והקשר בין בני המשפחה.


5. יישום גג ירוק ותל צומח סביב הבית. הגג הירוק משפר משמעותית את הבידוד התרמי של הגג, המהווה 40% מהפסד האנרגיה של המבנה. הסביבה הצומחת מטהרת את האוויר סביב הבית, ממתנת את משרעת הטמפרטורות סביבו ובתוכו ומעודדת אורח חיים הקרוב לאדמה ולסביבה החיה.


תכנון הבית ממשיך


על מנת לחצוץ בין הבית אל הנחלה השכנה, תוכנן פרדס, יער מאכל שנמצא בסמוך לחלקו הדרומי של הבית ומאפשר גידול פירות עצמי עבור בני במשפחה. 

בכדי לחקור את הרעיון, בנינו במשרד מודל פיזי של הבית, וכיסינו אותו באדמה גננית. הירוק שמעל הגג מורכב מצמחים אמיתיים וזרעים, אותם אנו מקפידים להשקות מידי יום. מלבד המודל הפיזי, הכנו מספר מודלים ממוחשבים שונים, איתם ערכנו בדיקות של אור וצל, סנוור, קרינת שמש ותנועת האוויר.

והלקוחות? אתמול בערב חשפנו בפניהם את החלום לראשונה. ההתרגשות הייתה גדולה מאד, והמודל איפשר להם להתחבר מיד לרעיון ולהתאהב בו. הם כבר מדמיינים את עצמם חיים עם ילדיהם בבית הצומח, ואנחנו שמחים לעזור להם להגשים את החלום. והנה לעיונכם, כמה תמונות משלבי תכנון הבית הירוק במושב:10 צפיות0 תגובות

תגובות


bottom of page