top of page
  • תמונת הסופר/תeyalyoss

שמחה עד הגג (לקראת אדריכלות רגשית חלק V)

פוסט זה הנו החמישי בסדרה אודות "אדריכלות רגשית".

הפוסט הקודם עסק .בקשר בין אדריכלות לטבע והשפעת הטבע על הרגש בחלל.

בפוסט זה אעסוק בגובה התקרה בבית.


יתרונותיה של התקרה הגבוהה

האם תקרה גבוהה עדיפה תמיד? מה השפעתו של גובה התקרה על המרחב?  הנה כמה מילים על גובה התקרה בבית הנכון רגשית. התחושה בחלל מושפעת דרמטית מגובה התקרה. דמיינו עצמכם בבתי תחילת המאה בירושלים, תל-אביב או חיפה, לעומת דירות הקבלן של העשורים האחרונים. אמנם הבתים של היום מכילים לרוב פחות עמודים מאלה של תחילת המאה בישראל וחלונותיהם לעיתים גדולים יותר, אך התקרות אשר נמתחו לגבהים של עד 3.5 מטרים בבתים הישנים, מסתפקות היום בהפרש מהרצפה של 2.75 בלבד, בממוצע. הבדל זה, של 60-70 סנטימטרים בגובה התקרה, מוליד הבדל עצום באוירה המתקבלת בבית. קצת היסטוריה אדריכלי המקדשים במצריים העתיקה וכן במקדש שלמה המלך ידעו היטב כיצד משפיע גובה החלל על רוח האדם, ותכננו את ההיכלים בהיררכיה יורדת: מהמקום הציבורי ביותר בעל התקרה הגבוהה ביותר, ועד לקודש הקודשים הפרטי, בו תקרה נמוכה מאד.הקתדרלות באירופה מתהדרות בתקרה עצומה שהיא ביטוי ליכולות הטכנולוגיות ולקוטנו של האדם אל מול האל, בעוד תאי עבודה נזיריים נותרו תמיד בחללים נמוכים וקטנים.  ארמונות מלכי אירופה, כדוגמאת ארמון ורסאי נהנו מתקרות גבוהות במיוחד שהגיעו לעיתים לגובה 12 מטרים. בכדי להעצים אף יותר את תחושת הגובה, התפתחה מסורת של ציורי תקרה דמוית עננים ושמים בכנסיות רבות באדריכלות הבארוק. יתרונות נוספים של תקרות עצומות אלה כוללים החדרת אור טבעי מחלונות גבוהים, וכן הצמדת מראות לקירות ולתקרה בכדי להעצים עוד את ממדי החלל.תקרת הקתדרלה בזיליקת סנט פטרוס - הותיקן


אז למה תקרה גבוהה?

לתקרה גבוהה מספר יתרונות חשובים. א. נוחות אקלימית תקרה גבוהה מתאימה במיוחד לאזורי אקלים חמים. אוויר חם עולה מטבעו למעלה, ומשאיר את איזור הרצפה קריר יותר בימי הקיץ החמים. בחלל גבוה נפח האויר גדול יותר משמעותית, דבר המאפשר איכות אויר טובה יותר עקב התחלופה הרבה. יתרון נוסף הוא האור, תקרה גבוהה מאפשרת חלונות גבוהים, דבר ההופך את החדר כולו למואר יותר באור טבעי ונעים לשהייה. ב. אקוסטיקה גלי קול, דיבור ורעשים מתפזרים בחלל החדר, פוגעים בעצמים ובקירות ומוחזרים אלינו. חללים גבוהים מאפשרים פיזור רב יותר של גלי הקול וספיגתו ביותר עצמים בולמים כגון רהיטים, שטיחים, תקרות אקוסטיות וכיוב'. כאשר הקירות חשופים, עלול להתפתח הדהוד בלתי רצוי, ועל כן חשוב לשלב תקרה גבוהה עם בידוד או חומרים בולמי קול ורעש. ג. תחושה ואווירה מחקרים קושרים בין גובה התקרה להשראה. חלל גבוה מעודד חשיבה מופשטת וחופשית יותר, ולכן אמנים יעדיפו סטודיו גבוה לעבוד בו על יצירותיהם. לעבודה מדויקת ומחושבת לעומת זאת, מומלצת תקרה נמוכה.  כיצד לעצב אשליה של תקרה גבוהה יותר? גם אם קיבלתם תקרה סטנדרטית מהקבלן שגובהה הנו 2.70-2.75 ס"מ, ניתן עדיין ליצור אשליה של תקרה גבוהה באמצעות צבע, מרקם ותאורה. הצבע המומלץ למטרה זו הנו הלבן, בהתאם לכלל האומר כי צבעים בהירים "מרחיקים" ואילו צבעים כהים "מקרבים" את האובייקטים אלינו. כדאי להפריד בין צבע הרצפה לצבע התקרה ובכך להמנע מתחושת המשכיות המקטינה את החלל. צביעת פס מפריד במפגש התקרה עם הקירות עשוי לתרום לתחושת הניתוק של התקרה ובכך לאשליית הגובה. דרך נוספת ליצור אשליית גובה היא עיגול המפגש בין הקיר לתקרה. בשיטה זו נעשה שימוש רחב במטוסים וברכבות למשל, בכדי לתת תחושה של גובה בחלל הדחוק. ומה לגבי תקרה נמוכה? גם לתקרה נמוכה יתרונות שכדאי להכיר. בהתאם למידות האדם אין להנמיך תקרה למטה מגובה שני מטרים וארבעים (240 ס״מ). לעומת זאת, יצירת קרבה משפחתית ואינטימיות תושג דווקא תחת קירוי נמוך. הנמכה מקומית מעל פינות ישיבה, פינות אוכל וחדר ההורים יכולה לחזק את תחושות הקרבה, וכן לסייע במשימות המצריכות דיוק וריכוז.


לא רק הנמכת הגבס המוכרת תסייע בהקטנת תחושת החלל. אפשר לתלות גופי תאורה נמוכים, להשתמש בקורות עץ או פלדה ולקשט את הקירות בתמונות נמוכות. הארת התקרה נותנת תחושה שהיא גבוהה יותר ממה שהיא באמת, בעוד תקרה חשוכה נתפשת כיותר קרובה. 

לסיכום: נמוך או גבוה?

משחק של שניים-שלושה גבהי תקרה יכול לעורר רגשות שונים מאד בחלל. מקום ציבורי ומזמין יהנה מתקרה גבוהה, כמו גם חללי יצירה ומשחק. לעומתם, חללים אינטימיים יותר או כאלה המצריכים קרבה וריכוז ירוויחו דוקא מהנמכה של התקרה ומהתחושה העוטפת של מקום מצופף.

אזכיר כי בישראל חישובי השטחים מתייחסים תמיד לשטח הרצפה, בעוד אין "תשלום" על נפח חדר גדול יותר הנישא לגובה. כדאי לאדריכלים לנצל יתרון זה, בעיקר במבואות ומקומות ציבוריים, ולהרוויח חללים גדולים ללא החסרתם מתקציב השטחים הכולל.ולבסוף, שתי דוגמאות מעיצובים אדריכליים שלי המדגימות עבודה עם תקרה בגובה משתנה. 

חתך במבנה תפילה, ובו מבחר חללים המוגדרים גם על ידי גבהי התקרה (תכנון: איל יוסינגר)


 

חלל לימוד מתוכנן ובו אזור פתוח לשמיים, אזור בקירוי גבוה ואיזור בקירוי נמוך (תכנון: איל יוסינגר)

74 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Komentar


bottom of page